Servis Računara – čišćenje prašine

Servis Računara – čišćenje prašine
Kada je u pitanju servis računara – čišćenje prašine i u laptop i u desktop računarima je nešto što bi trebalo da se radi na svakih godinu dana. Mnogi smatraju da je to nepotrebno bacanje novca i trošenje vremena ali zato i ima toliko pokvarenih matičnih ploča na laptopovima. Šte se zapravo dešava zbog prašine? Prašina iz okoline ulazi u sistem hladjenja tako što kuler – ventilator uvlači vazduh u sistem hladenja da bi strujanjem vazduha hladio hladnjak. Hladnjak je uz pomoć termalne paste i silikonskih jastučića prilepljen za grafiku i procesor kod laptopova tj. za procesor odvojeno i grafiku odvojeno kod desktop računara. Kada se prašina nakupi na grill-u – rebrima hladnjaka ne dozvoljava normalan protok vazduha kroz hladnjak i samim tim hladnjak ne hladi ni delove koje treba da hladi tokom rada. Kada nema adekvatnog hladjenja dolazi do pregrevanja komponenti i kvara istih. Naravno zavisi od okruženja i da li se laptop nosi napolje ili je stalno u zatvorenom prostoru kao što su i kućni računari ali u svakom slučaju je preporučljivo da se jednom godišnje donese u servis računara – čišćenje prašine će pomoći i boljem radu računara.
Čišćenje Laptop Računara

Servis računara – čišćenje prašine kod Laptop računara
Kod Laptop – prenosnih računara se problem sa hladjenem javlja mnogo češće nego kod kućnih – Desktop računara. Osnovni razlog za to je što kod laptopova ima mnogo manje prostora predvidjenog za hladjenje pa je potrebno da sve bude čisto da bi funkcionisalo kako treba. Naime kod laptop računara se jednim hladnjakom održava temperatura i grafičke karte i procesora i to sve radi kako treba dok je laptop nov. Kada se nagomila prljavština na hladnjaku i procesor i grafika počnu da se pregrevaju. Najčešće se desi da prilikom pregrevanja kalaj (metal koji se koristi za vodove na ploči) izgubi provodnost na jednom ili više pinova ispod grafičke kartice. Tako da kada uključite laptop samo se čuje kuler kako vrti i ništa se ne pojavljuje na ekranu. Cena popravke u takvom slučaju je od 50e pa na više ako je uopšte moguća. Na sreću kada se to desi ne gube se podatci.
Čišćenje Desktop računara

Servis Računara – čišćenje prašine – Desktop kompjuter
Čišćenje prašine na desktop računarima je mnogo lakše jer je pristup kulerima i hladnjacima lakši. Svako može sam da otvori bočnu stranicu kompjutera i usisa prašinu. Samo treba voditi računa a da prilikom usisavanja ne usisate neki deo sa matične ploče jer su pojedini delovi jako sitni i veoma bitni. Ukoliko biste na primer usisali jumper sa ploče koji reguliše postavke BIOS-a ne biste moglu da uključite računar. Uklanjanje prašine sa hladnjaka ispod kulera zahteva malo više rada jer je potrebno da se skine kuler da bi se stiglo do hladnjaka. Takodje nije mnogo komplikovano. Mali problem je što bi trebalo da se zameni termalna pasta koja provodi toplotu od CPU/GPU procesora do hladnjaka jer i termalna pasta izgubi svoje dejstvo provodnika nakon recimo 5 godina. Čišćenje napajanja takodje nije komplikovano samo je potrebno izvaditi napajanje i komjutera i otvoriti ga (4 šrafa ukupno).
Da rezimiramo, čišćenje kod laptop računara je komplikovano i zahteva dosta vremena i po malo znanja. Potrebno je rasturiti Laptop na delove da bi se došlo do hladnjaka i kulera. Potrebno je malo alata i termalne paste. Kod Desktop računara je to mnogo jednostavnije tako da je potrebno manje vremena i opet malo termalne paste. Desktop računare možete sami da očistite dok je savet da Laptop računar donesete u servis računara – čišćenje prašine je rutinska i relativno jeftina usluga.
Više informacija a ostalim uslugama u vezi servisa računara možete da pogledate na stranici Servis Računara
ABC Servis računara i mobilnih telefona bavi se i servisom mobilnih telefona, više informacija na stranici Servis Mobilnih Telefona
Nadamo se da ste pronašli ono šta ste tražili na stranici Servis Računara – čišćenje prašine, za sve informacije stojimo vam na raspolaganju. Kontakt